Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 10Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 8, 2013

Property Information

Block3603
Lot9.13
QualifierC0206
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
30%
Improvement Value:$248,300
70%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,344+8.5%
2024$4,927+26.0%
2023$3,909+15.4%
2022$3,388+9.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft664DeedBook 9003, Page 3914Recorded3/20/2013

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft664DeedBook 8936, Page 5023NU CodeFamily (1)Recorded3/7/2012

Property Built

Built

Year Built: 1965