Skip to content

317 Sixth Ave, Unit 103Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block3603
Lot16.03
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,900
30%
Improvement Value:$464,200
70%
Total Assessment$663,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,285+10.5%
2024$9,305+11.0%
2023$8,387+4.3%
2022$8,039+9.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 9385, Page 9529Recorded12/17/2019

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9100, Page 9082Recorded2/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$460,000
DeedBook 8663, Page 2814

Property Built

Built

Year Built: 1920