Skip to content

508 Seventh Avenue Unit 4Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block3601
Lot4.05
QualifierC0401
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
30%
Improvement Value:$302,400
70%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,213+87.7%
2024$3,310+23.7%
2023$2,675+4.3%
2022$2,564-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 9649, Page 5855Recorded6/26/2023

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 5154, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1930