Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit S3Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block3704
Lot2.03
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
30%
Improvement Value:$266,900
70%
Total Assessment$381,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,350+12.6%
2024$5,641+29.4%
2023$4,359+4.3%
2022$4,178+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 9690, Page 4770Recorded6/3/2024

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 9624, Page 5253Recorded11/16/2022

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 9102, Page 5568Recorded3/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 8262, Page 9566

Property Built

Built

Year Built: 1920