Skip to content

1411-A Webb StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$376,200
Last Sale Date
Feb 10, 2015

Property Information

Block3606
Lot6.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionLOWER CONDO W/B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
30%
Improvement Value:$387,500
70%
Total Assessment$553,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,961+12.6%
2024$7,071+13.0%
2023$6,257+85.8%
2022$3,367+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$376,200

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 9103, Page 6328NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded3/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 8611, Page 4618

Property Built

Built

Year Built: 1925