Skip to content

501 Grand Avenue Unit 605Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Jun 22, 2005

Property Information

Block3208
Lot5.28
QualifierC0605
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,900
30%
Improvement Value:$506,000
70%
Total Assessment$722,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,892+22.5%
2024$8,890+8.8%
2023$8,173+3.3%
2022$7,910-2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$502,000
DeedBook 8484, Page 6132

Property Built

Built

Year Built: 1930