Skip to content

501 Grand Avenue Unit 405Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Sep 28, 2005

Property Information

Block3208
Lot5.18
QualifierC0405
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,100
30%
Improvement Value:$462,300
70%
Total Assessment$660,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,951+11.9%
2024$8,890+10.8%
2023$8,026+3.3%
2022$7,768-1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$512,000
DeedBook 8499, Page 9751

Property Built

Built

Year Built: 1930