Skip to content

321 Sixth Avenue Unit 105Asbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$6,000
Last Sale Date
Apr 24, 1997

Property Information

Block3603
Lot18.05
QualifierC0105
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
30%
Improvement Value:$184,200
70%
Total Assessment$263,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,621+22.8%
2024$2,950+30.9%
2023$2,253+15.4%
2022$1,953-2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 5598, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1925