Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 11Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block3603
Lot9.12
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage627
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
30%
Improvement Value:$234,400
70%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,047+8.5%
2024$4,652+26.0%
2023$3,691+15.4%
2022$3,199+9.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft627DeedBook 8936, Page 5053Recorded3/7/2012

Property Built

Built

Year Built: 1965