Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 9Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block3603
Lot9.14
QualifierC0207
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage433
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
30%
Improvement Value:$194,900
70%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,194+8.5%
2024$3,867+26.0%
2023$3,068+15.3%
2022$2,660+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft433DeedBook 9742, Page 1091Recorded6/11/2025

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 8522, Page 1265

Property Built

Built

Year Built: 1965