Skip to content

316 Sixth Avenue Unit 2cAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Dec 20, 2002

Property Information

Block3606
Lot1.09
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
30%
Improvement Value:$239,100
70%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,914+12.6%
2024$4,364+36.1%
2023$3,207+5.4%
2022$3,044+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 8175, Page 9250

Property Built

Built

Year Built: 1987