Skip to content

315-317 Eighth Ave Unt305Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$44,800
Last Sale Date
Nov 2, 2012

Property Information

Block3705
Lot9.35
QualifierC0305
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage609
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
30%
Improvement Value:$242,600
70%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,768+17.7%
2024$4,051+23.7%
2023$3,274+2.3%
2022$3,199+21.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$44,800

From:

To:

Sq Ft609DeedBook 8983, Page 5033NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/3/2012

Property Built

Built

Year Built: 1960