Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 12fAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$35,900
Last Sale Date
Jun 24, 1994

Property Information

Block3703
Lot5.106
QualifierC1206
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
30%
Improvement Value:$274,200
70%
Total Assessment$391,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,634+12.6%
2024$5,004+25.6%
2023$3,983+5.3%
2022$3,782+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$35,900
DeedBook 5324, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1955