Skip to content

316 Sixth Avenue Unit 3eAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 15, 2001

Property Information

Block3606
Lot1.18
QualifierC0305
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
30%
Improvement Value:$250,000
70%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,914+12.6%
2024$4,364+36.1%
2023$3,207+5.4%
2022$3,044+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 8057, Page 4467

Property Built

Built

Year Built: 1987