Skip to content

316 Sixth Avenue Unit 2dAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block3606
Lot1.10
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage856
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
30%
Improvement Value:$323,000
70%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+12.6%
2024$5,895+36.1%
2023$4,331+5.3%
2022$4,112+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 9178, Page 8228Recorded8/3/2016

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 8906, Page 9453

Property Built

Built

Year Built: 1987