Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 3aAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block3703
Lot5.11
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,300
30%
Improvement Value:$257,500
70%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+12.6%
2024$4,700+17.2%
2023$4,008-2.6%
2022$4,114+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft858DeedBook 9470, Page 4565NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955