Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 10aAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 13, 2003

Property Information

Block3703
Lot5.81
QualifierC1001
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,900
30%
Improvement Value:$333,500
70%
Total Assessment$476,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,852+12.6%
2024$6,087+17.2%
2023$5,192+5.4%
2022$4,928+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 8282, Page 1171

Property Built

Built

Year Built: 1955