Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 3bAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block3606
Lot10.22
QualifierC0402
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,800
30%
Improvement Value:$440,400
70%
Total Assessment$629,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,481+9.5%
2024$8,658+18.4%
2023$7,312+15.3%
2022$6,339+4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 9180, Page 792Recorded8/10/2016

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 8454, Page 3488

Property Built

Built

Year Built: 1960