Skip to content

321 Sunset Avenue Unit P4Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block3606
Lot10.48
QualifierC0704
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
30%
Improvement Value:$583,200
70%
Total Assessment$833,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,553+9.5%
2024$11,465+18.4%
2023$9,684+15.4%
2022$8,395+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9111, Page 6838Recorded5/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 8743, Page 4470

Property Built

Built

Year Built: 1960