Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block3606
Lot8.01
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,900
30%
Improvement Value:$440,900
70%
Total Assessment$629,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,226+10.5%
2024$8,348+13.1%
2023$7,383+5.3%
2022$7,009+19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 9380, Page 2192Recorded11/19/2019

Property Sale

SaleMulti
$309,000
DeedBook 8865, Page 2171

Property Built

Built

Year Built: 1975