Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 16Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block3603
Lot9.08
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMIONIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage855
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,200
30%
Improvement Value:$292,000
70%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,287+8.5%
2024$5,796+26.1%
2023$4,598+15.3%
2022$3,986-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft855DeedBook 9763, Page 8436Recorded11/3/2025

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 8959, Page 7353Recorded7/17/2012

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 8536, Page 4816

Property Built

Built

Year Built: 1965