Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 23, 2008

Property Information

Block3606
Lot8.17
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
30%
Improvement Value:$501,700
70%
Total Assessment$716,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,498+10.5%
2024$9,500+13.1%
2023$8,401+5.3%
2022$7,976+19.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 8751, Page 6929

Property Built

Built

Year Built: 1975