Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 308Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block3606
Lot8.20
QualifierC0308
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
30%
Improvement Value:$407,300
70%
Total Assessment$581,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,524+10.5%
2024$7,713+13.1%
2023$6,821+5.3%
2022$6,476+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft890DeedBook 9468, Page 6885Recorded12/31/2020

Property Sale

SaleMulti
$298,500
DeedBook 8846, Page 4731

Property Built

Built

Year Built: 1975