Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 205Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block3606
Lot8.14
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
30%
Improvement Value:$370,900
70%
Total Assessment$529,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,761+10.5%
2024$7,023+13.1%
2023$6,211+5.3%
2022$5,897+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9328, Page 4005Recorded12/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$212,500
DeedBook 8924, Page 4382

Property Built

Built

Year Built: 1975