Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 306Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block3606
Lot8.19
QualifierC0306
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
30%
Improvement Value:$361,400
70%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,564+10.5%
2024$6,843+13.1%
2023$6,051+5.3%
2022$5,746+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9327, Page 335Recorded12/13/2018

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 8904, Page 3688

Property Built

Built

Year Built: 1975