Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 206Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block3606
Lot8.11
QualifierC0206
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,800
30%
Improvement Value:$356,700
70%
Total Assessment$509,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,464+10.5%
2024$6,753+13.1%
2023$5,972+5.3%
2022$5,670+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9318, Page 1743Recorded10/25/2018

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 8920, Page 1391

Property Built

Built

Year Built: 1975