Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 303Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block3606
Lot8.23
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,100
30%
Improvement Value:$390,000
70%
Total Assessment$557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,160+10.5%
2024$7,384+13.1%
2023$6,530+5.3%
2022$6,199+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9409, Page 5293Recorded4/24/2020

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9257, Page 7034Recorded11/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$284,000
DeedBook 8809, Page 1127

Property Built

Built

Year Built: 1975