Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 21Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block3603
Lot9.19
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage855
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
30%
Improvement Value:$262,200
70%
Total Assessment$374,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,641+8.5%
2024$5,201+26.0%
2023$4,127+15.4%
2022$3,577-16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft855DeedBook 9358, Page 8722Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft855DeedBook 9245, Page 4139Recorded8/28/2017

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 8533, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1965