Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 28, 2009

Property Information

Block3606
Lot8.16
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,700
30%
Improvement Value:$468,200
70%
Total Assessment$668,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,797+10.5%
2024$8,865+13.1%
2023$7,840+5.3%
2022$7,443+19.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 8798, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1975