Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 1bAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block3703
Lot3.03
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage770
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
30%
Improvement Value:$287,500
70%
Total Assessment$410,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+2.8%
2024$5,906+16.2%
2023$5,081+5.3%
2022$4,824+25.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 9641, Page 1492Recorded4/14/2023

Property Sale

Sale
$329,900

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 9356, Page 4990Recorded7/8/2019

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 9223, Page 5980Recorded4/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920