Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 2gAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block3703
Lot3.16
QualifierC0207
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage770
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
30%
Improvement Value:$256,600
70%
Total Assessment$366,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,420+10.5%
2024$4,904+16.2%
2023$4,219+5.3%
2022$4,005+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 9730, Page 2325Recorded3/20/2025

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 8403, Page 3986

Property Built

Built

Year Built: 1920