Skip to content

321 Sixth Avenue Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block3603
Lot18.02
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage782
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,400
30%
Improvement Value:$257,500
70%
Total Assessment$367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,061+22.8%
2024$4,122+20.4%
2023$3,424+15.4%
2022$2,967-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft782DeedBook 9729, Page 2179NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/12/2025

Property Sale

SaleMulti
$114,540
DeedBook 8442, Page 1050

Property Built

Built

Year Built: 1925