Skip to content

317 Sixth Ave, Unit 303Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$529,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block3603
Lot16.09
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,100
30%
Improvement Value:$371,300
70%
Total Assessment$530,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252+10.5%
2024$7,466+10.9%
2023$6,729+4.3%
2022$6,450+9.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$529,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 9653, Page 5034Recorded7/27/2023

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 9504, Page 2791Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 9317, Page 3981Recorded10/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920