Skip to content

317 Sixth Ave, Unit 203Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$491,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block3603
Lot16.06
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,100
30%
Improvement Value:$371,300
70%
Total Assessment$530,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252+10.5%
2024$7,466+10.9%
2023$6,729+4.3%
2022$6,450+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$491,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 9624, Page 3629Recorded11/16/2022

Property Sale

Sale
$443,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 9527, Page 6548Recorded7/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 8699, Page 1971

Property Built

Built

Year Built: 1920