Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 2gAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 14, 2014

Property Information

Block3704
Lot2.12
QualifierC0207
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,400
30%
Improvement Value:$329,800
70%
Total Assessment$471,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,847+12.6%
2024$6,971+29.4%
2023$5,386+4.3%
2022$5,163+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 9089, Page 7818NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/20/2014

Property Sale

SaleMulti
$387,500
DeedBook 8469, Page 4609

Property Built

Built

Year Built: 1920