Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 4fAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block3703
Lot3.29
QualifierC0406
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,100
30%
Improvement Value:$347,800
70%
Total Assessment$496,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+10.5%
2024$6,648+16.3%
2023$5,718+5.3%
2022$5,429+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 9450, Page 627Recorded10/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 8728, Page 1148

Property Built

Built

Year Built: 1920