Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 2fAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 16, 2018

Property Information

Block3703
Lot3.15
QualifierC0206
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,300
30%
Improvement Value:$322,700
70%
Total Assessment$461,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,815+10.5%
2024$6,167+16.2%
2023$5,306+5.3%
2022$5,037+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,084DeedBook 9278, Page 1541Recorded3/14/2018

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 8467, Page 2440

Property Built

Built

Year Built: 1920