Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 7jAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block3704
Lot2.68
QualifierC0708
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,600
30%
Improvement Value:$339,900
70%
Total Assessment$485,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,086+12.6%
2024$7,183+11.9%
2023$6,420+4.3%
2022$6,154+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,056DeedBook 9780, Page 9365Recorded2/20/2026

Property Sale

SaleMulti
$338,000
DeedBook 8810, Page 1847

Property Built

Built

Year Built: 1920