Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 4jAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 9, 2024

Property Information

Block3704
Lot2.36
QualifierC0409
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,700
30%
Improvement Value:$316,700
70%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,535+12.6%
2024$6,694+15.9%
2023$5,778+4.3%
2022$5,538+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9688, Page 8486Recorded5/17/2024

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9302, Page 8770Recorded7/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 8480, Page 2056

Property Built

Built

Year Built: 1920