Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 5eAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Dec 30, 2000

Property Information

Block3703
Lot3.35
QualifierC0505
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,700
30%
Improvement Value:$328,200
70%
Total Assessment$468,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,934+10.5%
2024$6,274+16.2%
2023$5,397+5.3%
2022$5,123+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 8034, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1920