Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 2aAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Jul 1, 1999

Property Information

Block3703
Lot3.10
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
30%
Improvement Value:$297,800
70%
Total Assessment$425,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,290+10.5%
2024$5,691+16.2%
2023$4,896+5.3%
2022$4,648+0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 5852, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1920