Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 5bAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$29,200
Last Sale Date
Dec 30, 2000

Property Information

Block3703
Lot3.32
QualifierC0502
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
30%
Improvement Value:$328,900
70%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,947+10.5%
2024$6,286+16.3%
2023$5,407+5.3%
2022$5,135+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$29,200
DeedBook 8034, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1920