Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 8aAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block3703
Lot5.61
QualifierC0801
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,700
30%
Improvement Value:$344,700
70%
Total Assessment$492,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,081+21.0%
2024$5,853+17.3%
2023$4,991+5.4%
2022$4,738+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft858DeedBook 9650, Page 2521Recorded6/30/2023

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft862DeedBook 9194, Page 9086Recorded10/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 5941, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1955