Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 11aAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block3703
Lot5.91
QualifierC1101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
30%
Improvement Value:$339,000
70%
Total Assessment$484,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,966+12.6%
2024$6,187+17.2%
2023$5,277+5.3%
2022$5,010+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft858DeedBook 9669, Page 7360Recorded12/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955