Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 6aAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Apr 1, 2010

Property Information

Block3703
Lot5.41
QualifierC0601
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,500
30%
Improvement Value:$302,300
70%
Total Assessment$431,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+12.5%
2024$5,518+17.3%
2023$4,705+5.3%
2022$4,467+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 8832, Page 3372

Property Built

Built

Year Built: 1955