Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 4dAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block3703
Lot5.24
QualifierC0404
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
30%
Improvement Value:$336,800
70%
Total Assessment$481,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,921+12.6%
2024$6,148+20.4%
2023$5,107+13.2%
2022$4,511+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9374, Page 7694Recorded10/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 8309, Page 1620

Property Built

Built

Year Built: 1955