Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 8jAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block3703
Lot5.69
QualifierC0809
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
30%
Improvement Value:$315,100
70%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,475+12.6%
2024$5,753+17.3%
2023$4,906+5.3%
2022$4,657+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9329, Page 5642Recorded1/7/2019

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft833DeedBook 9170, Page 613Recorded6/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 8361, Page 2785

Property Built

Built

Year Built: 1955