Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 11dAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block3703
Lot5.94
QualifierC1104
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,600
30%
Improvement Value:$356,100
70%
Total Assessment$508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,315+12.5%
2024$6,499+20.4%
2023$5,397+10.7%
2022$4,875+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9400, Page 7639NU CodeFamily (1)Recorded3/3/2020

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 5867, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1955