Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 7dAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block3703
Lot5.54
QualifierC0704
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage830
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
30%
Improvement Value:$331,500
70%
Total Assessment$473,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,812+12.6%
2024$6,051+20.4%
2023$5,026+5.3%
2022$4,772+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 9305, Page 9905Recorded8/13/2018

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 8467, Page 9864

Property Built

Built

Year Built: 1955