Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 6kAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block3703
Lot5.50
QualifierC0610
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage825
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
30%
Improvement Value:$289,300
70%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944+12.6%
2024$5,280+17.2%
2023$4,503+5.3%
2022$4,275+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 9289, Page 2358Recorded5/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 5863, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1955